Rreth Kelmendit     Turizmi     Galeri dhe harta     Institucionet     Zhvillimi     Kontakt     Pėrmbajtja e faqes    
    Home  Rreth Kelmendit  Burimet natyrore  Tokat
         Rreth Kelmendit
            Burimet natyrore
                  Pozicioni gjeografik
                  Relievi dhe trualli
                  Klima
                  Ujėrat
                  Tokat
                  Bimėsia
                  Kafshėt
                  Malet dhe luginat
            Historia
            Identiteti kulturor
            Vendbanimet
            Jeta nė Kelmend
            Libra dhe studime
  Burimet natyrore - Tokat
Toka bujqėsore ėshtė mjaft e kufizuar pėr shkak tė relievit tė thyer malor. Shtrirja me katėzime vertikale pėrbėn njė tipar dallues tė tokave nė zonė. Tokat e kafenjta malore shtrihen nė pellgun e Cemit, midis lartėsive 200 -1000 m dhe pėrfaqėsojnė 59 % tė sipėrfaqes arė.
Tokat e murrme pyjore shtrihen nga 800-1200 m nė sektorėt e sipėrm tė pellgut tė Cemit dhe deri 1500 -1800 m lartėsi nė pellgun e Vermoshit. Ato zėnė 35% tė sipėrfaqes sė tokės arė dhe dallohen pėr lagėshtirė tė madhe, profil 35 - 60 cm me pėrqindje tė lartė humusi dhe tė varfėra nė azot. Kėtu pėrfshihen edhe tokat azonale, karbonato humusore, me pėrmbajtje tė lartė humusi nė Vukėl dhe, mė pak, nė Vermosh. Tokat livadhore malore gjenden nė lartėsinė 1500 m. Ato janė mjaft pjellore, trashėsia e humusit ėshtė 60-70 cm, por lartėsia e tyre e madhe i bėn ato tė pashfrytėzuara, njė pjesė mbillet me patate dhe pjesa mė e madhe shfrytėzohet pėr kullota. Tokat primitive (zallishtore e gurore) hasen nė luginat e Vermoshit Nikē dhe Vukėl, ku edhe ahu ėshtė mjaft i pėrhapur.

(c) Copyright 2007 Komuna Kelmend - You are visitor # 131916
Pėrmbajtja e faqes - Falenderime - Legal Disclaimer